Porady - Łazienka

Jaką wannę wybrać do łazienki? Wanna akrylowa czy emaliowana? Owalna czy prostokątna?

Jaką wannę wybrać do łazienki? Wanna akrylowa czy emaliowana? Owalna czy prostokątna?

Jakie są rodzaje wanien? Jak dopasować wannę do swojej łazienki? Wanna akrylowa czy stalowa? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Łazienka to miejsce, w którym każdy z nas spędza dużo czasu. Dlatego warto dobrze zastanowić się, jaką wannę wybrać do łazienki.

Rodzaje wanien: co warto wziąć pod uwagę?

Przed zakupem wanny do wyboru, logiczne wydaje się, aby dowiedzieć się, jakie są rodzaje wanien. Na pierwszy rzut oka, dla kogoś może się to wydawać banalną i nudną informacją. A jednak – wybór wanny zależy od bardzo konkretnych czynników. Najważniejszy jest tu jej materiał i kształt (Owalna czy prostokątna), ale ma on również wpływ na komfort kąpieli, a także na to, ile miejsca zostanie w łazience po wybraniu danego typu wanny. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie te kwestie przed dokonaniem zakupu, później liczba możliwych opcji przy szukaniu odpowiedniego modelu może się znacznie zmniejszyć.

Duża akrylowa wanna na środku łazienki

Materiał: wanna akrylowa czy emaliowana (stalowa)?

Wanna akrylowa jest odporna na wilgoć, łatwo utrzymać ją w czystości i wymaga niewielkiej konserwacji. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala wybrać model, który najlepiej pasuje do Twojej łazienki. Wanny akrylowe są praktyczne, niezawodne i łatwe w użyciu, co więcej – nie są drogie (cena takiej wanny to około 600 złotych).

Jedną wadą jest to, że wanny akrylowe nie zatrzymują ciepła na wystarczająco długo. Jeśli lubisz brać gorące kąpiele po pracy każdego dnia, ta cecha może wydawać się niewystarczająca dla Ciebie. Kolejną wadą jest nieprzyjemny „plastikowy” zapach podczas instalacji. Ale pomimo tych wszystkich wad, większość doświadczonych nabywców daje pierwszeństwo modelom wykonanym z akrylu.

Dużą popularnością wśród nabywców cieszą się wanny emaliowane. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale co szczególnie ważne – dobrze zatrzymują ciepło. To znaczy, jeśli codziennie bierzemy gorącą kąpiel w modelu emaliowanym, woda pozostanie ciepła dłużej niż w przypadku innych rodzajów wanien. Zakres cen różni się znacznie w zależności od producenta i stylu projektowania, od 800 do ponad 1500 złotych (w zależności od kształtu). Wanny emaliowane są wykonane w klasycznych prostokątnych kształtach, które doskonale pasują do każdej nowoczesnej lub klasycznej łazienki. Istnieją również modele z zaokrąglonymi rogami, które pozwalają im być używane jako wygodne „baseny” dla dwóch osób. Dodatkową zaletą jest to, że emalia nie blaknie pod wpływem słońca. Ale jest kilka znaczących wad – wanny emaliowane są bardzo ciężkie, więc wymagają użycia specjalnego sprzętu podczas ich instalacji. I warto zauważyć, że jeśli uszkodzisz ten rodzaj wanny, w materiale mogą pojawić się włoskowate pęknięcia, co oznacza, że będziesz musiał go wymienić.

Owalna wanna obok prysznica

Jaką wannę wybrać do łazienki? – Owalna czy prostokątna?

Kolejną ważną cechą przy wyborze wanny jest jej kształt – owalny lub prostokątny. Jest kilka czynników, które wpływają na tę kwestię:

  • Komfort kąpieli (zależy on od tego, jak długo planujesz spędzać w wanny i jak często bierzesz kąpiel).
  • Liczba osób korzystających z wanny (jeśli w rodzinie jest kilka osób, wybierz większy model, aby zaoszczędzić wodę i energię).
  • Przestrzeń, która pozostanie po zamontowaniu wanny.
  • Dostępna przestrzeń do instalacji (pamiętaj, że wanny okrągłe wymagają więcej wolnej przestrzeni wokół siebie niż kwadratowe)
Wanna z prysznicem i parawanem

Czy praktyczne są wanny z prysznicem (wanny z parawanem)?

Kolejnym pytaniem, które często pojawia się przy wyborze wanny jest to, czy kupić wannę z prysznicem. Oto parę rzeczy na które warto zwrócić uwagę:

  • Najlepszy wybór dla Ciebie. Wolisz brać prysznic czy kąpać się? A co z innymi domownikami? Jeśli lubisz kąpać się, czy spodoba Ci się duża wanna? Jeśli tak, to czy jest na nią miejsce w układzie łazienki? Pamiętaj z jaką przestrzeń masz do wykorzystania i porównaj ją ze swoimi preferencjami. Wiedza o tym, z czego ty i twoja rodzina będziecie korzystać, jest kluczowa w procesie podejmowania decyzji.
  • Ograniczenia budżetowe i przestrzenne. Instalowanie oddzielnych opraw jest zazwyczaj droższe niż instalowanie wanny z prysznicem 2 w 1, więc jeśli zależy Ci na budżecie, dowiedz się, na co Cię stać. Podobnie, jeśli twoja łazienka jest zbyt mała na oddzielną wannę i prysznic, być może będziesz musiał trzymać się samej kabiny prysznicowej lub kombinacji.
laptop ze stroną sklepu eplytki.pl

Sklep eplytki.pl – wanny od najlepszych producentów w niskich cenach!

Jak widać, istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wanny. Jednak dzięki temu poradnikowi dokonanie właściwego wyboru będzie o wiele łatwiejsze. Życzymy przyjemnej kąpieli! Jeśli chcesz kupić nową wannę zapraszamy na eplytki.pl

Zapraszamy do przeczytania naszych poprzednich artykułów:

Udostępnij