Porady - Płytki

Jak impregnować i czyścić fugi?

Jak impregnować i czyścić fugi?
Impregnacja i czyszczenie fug

Jak impregnować i czyścić fugi? Spektakularny efekt świeżo wyremontowanej podłogi zawsze zachwyca i chciałoby się zachować go na zawsze. W zasadzie nawet jest to możliwe, ale wymaga odrobiny zaangażowania i fachowej wiedzy. 

Choćby najbardziej starannie ułożona glazura czy terakota traci na atrakcyjności, jeśli ma zanieczyszczoną lub wybrakowaną przestrzeń między płytkami.

Prawidłowo dobrana i zaaplikowana fuga jest zwieńczeniem prac remontowych. To właśnie ona gwarantuje ochronę przed wilgocią, kurzem i brudem, zapobiega uszkodzeniom płytek oraz pełni funkcję dekoracyjną. 

O ile pielęgnacja terakoty jest czynnością zgoła naturalną, o tyle czyszczenie fug już wydaje się mniej oczywiste. Jednak to właśnie nieskazitelne spoiny dopełniają efekt wizualny wnętrza. 

Od zarania dziejów znana jest dewiza, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego tak samo ważne jak czyszczenie fug, a może nawet ważniejsze, jest ich impregnowanie.

Fugi z powodu wzmożonej chłonności dość łatwo ulegają zabrudzeniom, dlatego zabezpieczanie ich impregnatem jest koniecznością. W ofercie producentów znajdziemy szeroki wachlarz środków wnikających w strukturę spoin i zapewniających powłokę ochronną.

Kolejnym istotnym elementem jest sam proces aplikacji impregnatu. Ważne, aby środek był w stężeniu wskazanym przez producenta, dlatego nie należy go dodatkowo rozcieńczać lub mieszać z pochodnymi produktami. Impregnat nakładamy na czystą fugę, najlepiej precyzyjnym pędzelkiem lub niewielką gąbką, po wyschnięciu nie zmieni on koloru fugi a zminimalizuje jej zanieczyszczenie.

Nawet najlepiej zabezpieczona ceramiczna podłoga czy też ściana nie uchroni się całkowicie przed zabrudzeniami. Jednak prawidłowo dobrana i systematyczna pielęgnacja powierzchni może zapewnić długo utrzymujący się efekt blasku i sterylności.

Jak dobrać fugę do koloru płytek?

Czyszczenie fug.

Aby świeżość remontu na długo zagościła na domowych podłogach warto nie zapominać o czyszczeniu fug. Proces ten powinno się wykonywać raz w miesiącu, taka częstotliwość gwarantuje ciągłość efektów. Gama specjalistycznych środków do czyszczenia spoin międzypłytkowych jest bardzo szeroka, od past samodzielnie przygotowanych z sody i octu po silne preparaty chemiczne. O ile te pierwsze mają niepodważalne walory ekologiczne, o tyle ich skuteczność bywa dyskusyjna, tak więc im bardziej mocny środek, tym- mimo wszystko- większe prawdopodobieństwo zadowolenia z efektu.

Jak pozbyć się kamienia z płytek pod prysznicem?

Parownica czy szczotka?

Na rynku nie brakuje specjalistycznych, wąskich szczotek przeznaczonych do czyszczenia fug, jednak ich używanie wsparte o detergenty, choć ekonomiczne i efektywne, wymaga włożenia dość sporego wysiłku. Mniejszych nakładów pracy i stężenia środków chemicznych potrzeba do czyszczenia fug przy użyciu parownicy. Ta opcja, zapewne spotka się z dużą przychylnością miłośników ekologicznego sprzątania, a efekty pracy będą szybkie i satysfakcjonujące. 

Bez względu na różnorodność środków i narzędzi stosowanych do czyszczenia fug najważniejsza jest regularność, tylko systematyczna pielęgnacja stanowi bowiem gwarancję utrzymania estetycznego rezultatu.

Udostępnij