Porady - Płytki

Jak układać płytki samemu? Co warto wiedzieć?

Jak układać płytki samemu? Co warto wiedzieć?

Na pytanie jak układać płytki samemu, odpowiedzieć nie jest trudno – starannie, bo to Twój dom. Układanie płytek należy zacząć od zakupów, kup od razu wszystkie akcesoria, w tym najważniejsze, czyli płytki. Później pójdzie już łatwo, pamiętaj tylko o kilku rzeczach: o równej i stabilnej powierzchni, na której będą układane płytki, o dobrym kleju i trzymaniu poziomu. To nie jest trudne.

Zrób zakupy

Jak układać płytki samemu i od czego zacząć? Właśnie od zakupów. Najważniejsze są płytki. Wybierz takie, które podobają Ci się najbardziej, bo układasz je na lata. Wybór ponad 10 000 wzorów płytek znajdziesz tutaj https://www.eplytki.pl/ Ale jeśli wymarzyłeś sobie jeszcze inne, skontaktuj się ze sklepem, bo spełnia właściwie wszystkie życzenia Klientów, najszybciej i najtaniej. Poza płytkami, pamiętaj, by kupić: fugi, klej, grunt, folię w płynie, poziomicę, grzebień do glazury (jego wielkość zależy od rozmiaru płytek), krzyżaki, pędzle, szpachelki. Przydadzą się również rękawice, ołówek, maszynka do glazury, ewentualnie też otwornice do płytek, jeśli planujesz wycinać w nich otwory. Te urządzenia możesz spróbować pożyczyć od kogoś, kto ma już za sobą odpowiedź na pytanie: jak układać płytki samemu. Chyba że zamierzasz układać płytki częściej, wtedy warto wszystko kupić.

Zadbaj o równą i stabilną powierzchnię

To warunek prawidłowego ułożenia płytek, niezależnie od tego, czy mają być ułożone na ścianie, na podłodze, na schodach. Jeśli o tym zapomnisz, to po pierwsze – naprawdę się namęczysz przy układaniu płytek. A po drugie – nie masz gwarancji, że po kilku miesiącach nie zaczną się odklejać. Jak wobec tego uzyskać równą powierzchnię? Jeśli układasz płytki w tym miejscu po raz pierwszy, to szanse na to, że powierzchnia jest równa, są duże. Jeżeli tak nie jest – musisz ją wyrównać. Zastosuj zaprawę wyrównującą – w przypadku ścian. Na podłodze, może być potrzebna dodatkowa wylewka. Jeśli jest to remont w mieszkaniu o ścianach nierównych niemal z zasady – nie walcz z wiatrakami. Przyklej na ściany płyty gipsowe i dopiero do nich – Twoje nowe płytki. Ściany przed przyklejeniem płytek należy zagruntować. Natomiast jeśli płytki będą układane na wspomnianych, dodatkowych płytach z karton-gipsu, dobrze jest pokryć ją – przed ułożeniem płytek, folią w płynie. Pozwoli to na dodatkową izolację, zwłaszcza w łazience, w miejscu, gdzie znajdzie się brodzik lub wanna.

Zaplanuj, jak ułożyć płytki

Czyli po prostu:

  • Wybierz płytki, które planujesz ułożyć
  • Oblicz potrzebną ilość glazury, https://www.eplytki.pl/blog/wyliczanie/ pamiętając o płytkach na zapas (jak obliczyć potrzebną ilość płytek – przeczytasz tutaj https://www.eplytki.pl/blog/ile-plytek-wiecej-kupic-plytki-na-zapas/
  • Dla ułatwienia możesz sobie rozrysować na ścianie układ Twoich płytek – pamiętaj, że układanie na ścianie zazwyczaj zaczyna się od góry, tam płytki widoczne są najbardziej. Jeśli dobrze zaplanujesz układ płytek, nie będzie potrzeby ich przycinania. W miejscu, od którego zaczynasz układanie, przyklej listwę startową (w tym celu możesz też użyć poziomicy)
  • Jeśli układasz płytki na ścianie i na podłodze, najniższy rząd płytek na ścianie układaj dopiero po ułożeniu płytek na podłodze; będą wówczas idealnie dopasowane
  • Sprawdzaj w czasie układania płytek, czy są równo położone, używając do tego poziomicy. Czynność powtarzaj po ułożeniu każdego rzędu
  • Używaj krzyżaków, umieszczając je w spoinach przyklejonych płytek. Ich zadaniem jest ułatwienie zachowania odstępu tej samej szerokości pomiędzy płytkami. Tuż po przyklejeniu płytek, dzięki krzyżakom, możesz jeszcze delikatnie je „wyregulować”. Rolę krzyżaków docenisz przy fugowaniu.
  • Nie nakładaj od razu kleju na całą powierzchnię, do której zamierzasz przykleić płytki; nie nakładaj kleju na płytki (chyba że producent zaleca naniesienie kleju i na powierzchnię, na której układasz płytki, i na samą płytkę)

Dobierz dobry klej

Poza równą i stabilną powierzchnią, gwarantem dobrego ułożenia płytek jest klej. Należy dostosować jego rodzaj do rodzaju układanych płytek, włącznie np. z tym, że do jasnych płytek nie zawsze pasuje każdy klej. Inny stosuje się do płytek na zewnątrz, a inny, np. do łazienki. Warto wybrać najlepszy, ponieważ to m.in. od kleju zależy jakość wykonanej pracy. Klej jest jednocześnie inwestycją niewielką, od kilku, do kilkudziesięciu złotych. Jeśli masz do wyboru klej zwykły i klej elastyczny, wybierz ten drugi. Zwróć uwagę, by jak najmniej pylił. Mieszając klej, przestrzegaj zaleceń producenta. O kleju do płytek więcej możesz przeczytać pod tym adresem https://www.eplytki.pl/blog/klej-do-plytek-jak-wybrac-najlepszy/, natomiast zakupy: klej, fugi, folia w płynie, grunt, izolatory – zrobisz tutaj https://www.eplytki.pl/chemia-budowlana.html W najlepszej cenie i co ważne – wszystko w jednym miejscu, z dostawą pod wskazany adres.

Udostępnij