Porady - Łazienka

Rodzaje baterii łazienkowych. Który wybrać?

Rodzaje baterii łazienkowych. Który wybrać?

Rodzaje baterii łazienkowych to obszerna tematyka, a wybór tej właściwej może być nie lada dylematem. Spośród setek dostępnych modeli trzeba odnaleźć ten jeden, który idealnie sprosta naszym wymaganiom, wkomponuje się w projekt wymarzonego pomieszczenia, a codzienne użytkowanie będzie komfortowe i nieproblematyczne. Tak wiele zależności powoduje, że na pozór łatwa decyzja, urasta do rangi dość sporego problemu, dlatego śpieszymy z wyjaśnieniem kilku podstawowych kwestii, a bogaty wachlarz przedsyawiający rodzaje baterii łazdienkowych znajduje się w naszym sklepie internetowym.

rodzaje baterii łazienkowych
łazienka minimalistyczna

Rodzaje baterii łazienkowych oraz ich funkcje

Gdyby sposób montażu był wyznacznikiem podziału, wówczas najłatwiej wyodrębnić dwa rodzaje baterii umywalkowych i wannowych: naścienne (i tu wyróżniamy natynkowe i podtynkowe) oraz stojące. Te pierwsze montowane są na odpowiednio zaadaptowanej ścianie -nad ceramiczną misą, drugie natomiast – tzw. sztorcowe, są umiejscawiane bezpośrednio w otworach urządzeń sanitarnych. 

Wcześniejszy wybór baterii jest o tyle ważny, że ma duże znaczenie przy tworzeniu lub modernizacji instalacji wodnej, a później zakupie urządzeń i mebli łazienkowych. 

W przypadku baterii naściennych odległość między wejściami ciepłej i zimnej wody powinna wynosić 15 cm, natomiast odcinek od umywalki do kranu nie może być dłuższy niż 17 cm. Tak zachowane proporcje zagwarantują wygodę i ergonomię użytkowania. 

bateria naścienna

Baterii stojących są mocowane bezpośrednio w fabrycznych otworach w armaturze ceramicznej. Najczęstszym zainteresowaniem klienteli cieszą się baterie jednootworowe, jednak w ofercie producentów nie brakuje również rozwiązań innowacyjnych – wielootworowych.

Czy baterie jednouchwytowe to dobry wybór?

Według większości klientów, wśród rodzajów baterii umywalkowych najwygodniejsze w użytkowaniu są te jednouchwytowe, zarówno w eksploatacji jak i pod względem ekonomicznym. Pojedynczym uchwytem dużo łatwiej wyregulować temperaturę oraz strumień wody, a taka oszczędność opłaca się naszemu portfelowi i środowisku. W przypadku tego rodzaju baterii, najbardziej narażonym na eksploatację elementem sprzętu jest głowica, dlatego warto zdecydować się na tę suwakową, ceramiczną, ponieważ wmontowane w nią filtry izolują czynniki zewnętrzne takie jak rdza czy piasek, a to znacząco wpływa na proces użytkowania i potencjalnych awarii.

Przybliżając rodzaje baterii umywalkowych nie sposób ominąć propozycji tych bardziej klasycznych, może i nawet retro. Mowa oczywiście o rozwiązaniu z dwoma kurkami: na ciepłą i zimną wodę. Mimo walorów estetycznych, ten rodzaj baterii przegrywa w rankingach z powodów ekonomicznych. Wskaźniki czasu i ilości wody, które upływają w procesie regulowania temperatury, są dużo wyższe niż w przypadku baterii jednouchwytowych. 

rodzaje baterii, retro
Baterie termostatyczne

Innowacje technologiczne nie ominęły również tego rodzaju asortymentu hydraulicznego. Niezwykle funkcjonalnym i korzystnym wyjściem są dziś baterie z termostatycznym normowaniem temperatury.  Charakteryzują je dwa pokrętła, które odpowiadają za: regulowanie ciepła wody – z możliwością ustawienia tego maksymalnego (co jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, jeśli baterie użytkują samodzielnie dzieci), a także doboru natężenia strumienia wody. 

Odrobina magii w łazience

Baterie bezdotykowe, choć niezwykle popularne w przestrzeni publicznej, zawsze wzbudzają pewnego rodzaju zaciekawienie i fascynację. Wmontowana w baterię fotokomórka reagująca na zbliżenie rąk to rozwiązanie najbardziej higieniczne oraz ekonomiczne, nie dość, że transfer bakterii jest niemal całkowicie ograniczony, to jeszcze automat reguluje ilość wody niezbędnej do umycia rąk.

Bo estetyka też jest ważna…

Producenci baterii łazienkowych prześcigają się w ciągłym udoskonalaniu sprzętu oraz wprowadzaniu technologicznie nowych rozwiązań np. baterie z podświetlaniem led, dzięki któremu można uzyskać efekt kolorowej wody. Z niemniejszą dynamiką rozwija się rywalizacja projektantów, którym nie brak nowatorskich pomysłów na stworzenie designerskich modeli baterii,  odbiegających od tych uznawanych za klasyczne i minimalistyczne. Kreatywność przejawia się nie tylko w formie sprzętu, ale również w jego barwie, która -w zależności od wizji projektu – może być standardowa: srebrna, biała, złota czy czarna lub też- dla kontrastu – w ekstrawaganckich kolorach i wzorach.  Przeróżne rodzaje batrii łazienkowych w konkurencyjnych cenach dostępne są rownież w naszym outlecie.

Rodzaje baterii łazienkowych stanowią ogromną część gałęzi produkcji hydraulicznej. Różnorodność modeli zestawiona z ich funkcjonalnością pozwala na wybór tego urządzenia, które sprosta oczekiwaniom użytkowników oraz wkomponuje się w aranżowaną przestrzeń, dlatego ważne jest poznanie wszystkich możliwości rozwiązań, jakie klient otrzymuje od producentów.

Udostępnij