Bez kategoriiŁazienkaPorady - Płytki

Hydroizolacja

Hydroizolacja


Co to jest hydroizolacja i czy jest potrzebna?Hydroizolacje chronią konstrukcje przed przenikaniem wody, która może spowodować kosztowne i nieodwracalne szkody. A, czy jest potrzebna? Oczywiście, że warto! Unosząca się para wodna oraz okolice prysznica, to strefy narażone na wilgoć, dlatego hydroizolacja świetnie się sprawdzi w Twoim domu, jako zabezpieczenie.


W jakich miejscach zastosować hydroizolację?

Hydroizolację powinniśmy wykonać na etapie wykańczania lub późniejszego remontu – jeśli jej wcześniej nie wykonaliśmy. Hydroizolacja jest ważna dla każdej konstrukcji, ale szczególnie dla tych, które znajdują się na lub poniżej poziomu gruntu. Hydroizolacja fundamentów i podłóg tych budowli pomaga zapobiegać szkodom spowodowanym przez wodę i wilgoć.

Jakie są strefy w naszej łazience?


W łazience można wyróżnić strefy mokre oraz wilgotne. Pierwsze z nich to wszystkie powierzchnie bezpośrednio narażone na działanie wody, do takich stref należy zaliczyć całą podłogę, obszar przy wannie lub prysznicu, umywalce, czy też pralce. Te obszary powinny zostać starannie zabezpieczone poprzez warstwy hydroizolacji. Strefy wilgotne to pozostałe, które zostały zabezpieczone płytkami ceramicznymi, sufit.

Strefy mokre i wilgotne w łazience.
Strefy mokre zostały zaznaczone na niebiesko, a wilgotne w kolorze szarym

Hydroizolacja krok po kroku

1. Oczyszczenie powierzchni pod hydroizolacje.

Przed przystąpieniem do hydroizolacji ważne jest, aby najpierw oczyścić, odtłuścić  powierzchnię. Dzięki temu uszczelniacz będzie prawidłowo przylegał do podłoża. Dodatkowo, przed rozpoczęciem pracy, należy sprawdzić twardość podłoża. W ten sposób upewnisz się, że uszczelniacz prawidłowo przylega do podłoża i tworzy mocne uszczelnienie.

Ubytki uzupełnij i wyrównaj specjalną zaprawą, my polecamy SOPRO DFS 523. Ważne jest, aby zapewnić podłożu gipsowemu odpowiedni czas schnięcia przed nałożeniem podkładu.

2. Zagruntuj powierzchnię systemowym produktem

Wcześniej oczyszczoną i wyrównaną powierzchnię należy zagruntować stosując specjalny preparat przeznaczony do tego KERAKOLL KERAGRIP. Należy nakładać tylko na suche i czyste podłoże. W zależności od stopnia chłonności podłoża nakładać 1 lub 2 warstwy w odstępie 1 – 2 godzin.


3. Aplikacja płynnej folii

Następnym krokiem wykonując hydroizolację będzie aplikacja folii w płynie. Po upływnie 2-4 godzin po nałożeniu gruntu i wyschnięciu można aplikować płyną folię SOPRO FDF 525.

4. Izolacja taśmy i narożników uszczelniających

Jednym z ważniejszych etapów wykonywania izolacji jest prawidłowe uszczelnienie styków między podłogą a ścianą, które zabezpiecza się wklejając wzdłuż obwodu pomieszczenia taśmą uszczelniającą  SOPRO DBF 638.


5. Hydroizolacja folią w płynie

Do całkowitego uszczelnienia danej powierzchni należy nałożyć dwie warstwy folii w płynie za pomocą wałka lub pędzla. Pierwszą warstwę należy nanieść obficie do pełnego pokrycia i uzyskania całkowitej ochrony. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, należy nałożyć drugą warstwę izolacji. Jeżeli do nakładania pierwszej warstwy folii użyłeś pędzla, należy pamiętać, aby drugą warstwę nakładać prostopadle do kierunku nakładania pierwszej warstwy. Dzięki temu izolacja będzie przylegać prawidłowo i równomiernie.


Hydroizolacja – podsumowanie

Zawilgocone ściany to poważny problem dla każdego budynku. Mogą prowadzić do przecieków wody, nieprzyjemnych zapachów i wielu innych poważnych problemów. Z czasem zawilgocone ściany tracą swoje właściwości i ulegają osłabieniu. Może to w końcu doprowadzić do zniszczenia całego budynku. Dlatego warto zainwestować swój czas oraz pieniądze w odpowiednie zabezpieczenie budynku, czyli hydroizolację.

Udostępnij