Porady - Płytki

Łazienka minimalistyczna: szarość płytek, brak dodatków

Łazienka minimalistyczna: szarość płytek, brak dodatków

Łazienka minimalistyczna oznacza szarość płytek, przestrzeń i niemal brak dodatków. To miejsce urządzone z precyzją i troską o każdy szczegół oraz oczywiście o wygodę użytkowników. Duże i gładkie płytki wykreują przestrzeń surową, lecz elegancką. Dobre oświetlenie, stworzy przyjazne wrażenie. Czym jest minimalizm i dlaczego ma tak wielu zwolenników?

Piękno prostoty w barwach szarości

Minimalizm po pierwsze oznacza ograniczenie liczby barw, które pojawiają się w danym miejscu, a po drugie – ma też „wymagania” wobec tych kolorów. Łazienka minimalistyczna najczęściej jest pomieszczeniem w odcieniach szarości aż po grafit i czerń. By ten minimalizm podkreślić, stosuje się klasyczne formy geometryczne zarówno w skromnych elementach wyposażenia, jak i układanych na ścianach płytkach lub płytach, bo nierzadko są to płyty wielkoformatowe. Ich kształty pozostają więc klasyczne – są prostokątami lub kwadratami. Ta reguła najczęściej dotyczy też kształtów umywalki czy wanny, mebli, muszli WC. Jeśli, w całokształcie, wystrój łazienki ogranicza się do nie więcej niż trzech kolorów, to naprawdę można mówić o minimalizmie. Wątpliwości, czy zestawienie kolorów takich jak czerń z szarością lub szarość z bielą nie jest zbyt „smutne”, mogą rozwiać poniższe zdjęcia.

O minimalizmie można mówić również w przypadku łazienki jednokolorowej, np. tylko szarej, białej lub czarnej. Na pewno jednak szarość, uzyskiwana dzięki płytkom i płytom w tym kolorze, jest dla łazienki minimalistycznej najbardziej charakterystyczna. Warto podkreślić, że często stosuje się w niej płytki jak beton, surowe i „zimne”. Jednak dla tych, którzy wolą cieplejszą wersję minimalizmu w łazience, w ofercie wielu producentów można znaleźć szare płytki o satynowym połysku. Doskonale zaprezentują się nawet w niewielkiej łazience w mieszkaniu w bloku.

Drewno i metal

Minimalizm zakłada tylko podstawowe wyposażenie. Szare płytki, umywalka, wanna lub prysznic i wc. Z założenia – nie ma miejsca na kolory i dodatki. W związku z tym łazienka minimalistyczna wymaga tylko przemyślanych zakupów. W aranżacji mogą pojawić się utrzymane w w równie minimalistycznym stylu nieliczne elementy z drewna lub metalu. Dodatki – czyli nie ozdoby, ale np. pojemnik na mydło czy wieszaki – powinny być jak najmniej widoczne. Jeśli szafka – to jak najprostsza, bez uchwytów. By utrzymać styl, zaleca się stosowanie baterii podtynkowych. Do prostokątnych wanien lub kabin – najlepiej wybierać armaturę kubistyczną. Dobrze jest postawić na naturalne surowce (drewno) i metal, ponieważ one są klasyką. Sztuczne – wprowadzą niepotrzebny chaos. Pomimo minimalizmu, warto pamiętać o elegancji, wybierając płytki najlepszej jakości i o pięknych szczegółach. Przy okazji – kupując płytki do łazienki minimalistycznej, trzeba zwrócić uwagę na jakość. Powinny być odporne na ścieranie, działanie środków chemicznych i uszkodzenia mechaniczne. Płytki, zaproponowane powyżej, takie warunki spełniają.

Oświetlenie

W łazience w stylu minimalistycznym oświetlenie może naprawdę wiele. To dzięki niemu można tworzyć przestrzeń i rozświetlić szarość lub czerń płytek. Jeśli łazienka jest nie tylko minimalistyczna, ale i mała, to dobrze dobrane oświetlenie tę szarość płytek przełamie lub podkreśli głębię ich koloru, strukturę czy dyskretny nadruk. Listwy ledowe i podświetlenia punktowe powiększą ją optycznie. Oświetlenie lustra ten efekt zwielokrotni. Przy czym powinno to być oświetlenie nowoczesne i nie zabierające łazience przestrzeni. I to nie z powodu braku tejże przestrzeni, ale właśnie z założenia. Oświetlenie ma być nastawione na efekt, nie na ekspozycję samych urządzeń oświetlających.

Przenieś szarość również do innych pomieszczeń

Uniwersalizm szarości zachwyca nie tylko w łazience. Równie chętnie szare płytki wybierane są do kuchni, salonów lub na taras (o zastosowaniu płyt tarasowych więcej pod tym adresem https://www.eplytki.pl/blog/plyty-tarasowe-paradyz-piekno-szarosci/ ). Szare płytki polecają także projektanci, doceniając szlachetność i piękno tej barwy. Jeśli więc zależy Ci na ujednoliceniu stylu w Twoim domu, możesz szukać kolejnych inspiracji szarymi płytkami. Wybór jest ogromny.

Udostępnij