Porady - Płytki

Jak długo schną płytki?

Jak długo schną płytki?

Wiele osób, kładąc płytki, zastanawia się, kiedy będzie można w pełni użytkować daną powierzchnię. Jak długo schną płytki? Najgorzej jest wówczas, gdy remontujemy pomieszczenie, bez którego trudno jest nam się obejść, np. łazienkę. O ile z płytkami ściennymi nie ma tak dużego problemu, to już z podłogowymi jest znacznie gorzej. Zbyt wczesne chodzenie po nich może spowodować trwałe przesunięcia lub też zapadnięcie. To z kolei zburzy całą estetykę i jakość wykonania.

Ile czasu schną zatem płytki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy zawsze zapoznać się z informacjami i danymi umieszczonymi na opakowaniu kleju lub zaprawy. Jeśli nie podano tam czasu schnięcia, dopytaj obsługi sklepu albo bezpośrednio producenta. Taka sytuacja zdarza się jednak niezmiernie rzadko.

Czas schnięcia kleju jest uzależniony od jego rodzaju. Może on wynosić od kilku godzin – do kilku dni. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są kleje szybkoschnące, więc jeśli zależy Ci na możliwości szybkiego użytkowania danej powierzchni, to poważnie rozważ jego zakup.

Producenci klejów do płytek ceramicznych dzielą je na trzy główne grupy:

C – kleje cementowe – stanowią one mieszaninę cementu, wypełniaczy mineralnych oraz polimerów i modyfikatorów. Przed użyciem klej należy dokładnie połączyć z wodą. Czas jego schnięcia uzależniony jest od klasy i tak np. w przypadku kleju klasy C1 – jest to 20 min. schnięcia otwartego. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie możemy w pełni korzystać z danej powierzchni. Chodzenia po podłodze nie wolno rozpoczynać wcześniej niż po 3 godzinach. Natomiast z większym obciążeniem powinniśmy odczekać przynajmniej 24 godziny. W przypadku kleju z grupy C2 czas ten może się wydłużyć nawet do 3 dni (w zależności od konkretnego produktu).

R– żywiczne – wyróżniają się wodoszczelnością oraz doskonałą przyczepnością. Dlatego też stosuje się je zwykle w przypadku trudnych powierzchni. Czas ich schnięcia uzależniony jest od konkretnego produktu i wynosi od kilku godzin (w przypadku szybkoschnących) również do kilku dni.

D – dyspersyjne – ich cechą charakterystyczną jest duża elastyczność. Dzięki temu doskonale znoszą odkształcenia między podłożem a płytką. Z użytkowaniem powierzchni, na którą zostały położone, musimy odczekać minimum 24 godziny. Czas ich schnięcia jest zbliżony do klejów z grupy C.

Niezależnie od tego, jak długo schną płytki, warto poczekać i cieszyć się nimi przez długie lata. Używaj więc profesjonalnych produktów, polecanych m.in. tutaj: https://www.eplytki.pl/catalogsearch/result/?q=klej+do+p%C5%82ytek

Udostępnij