Porady - Płytki

Antypoślizgowość. Bezpieczne płytki

Antypoślizgowość. Bezpieczne płytki

Antypoślizgowość płytek – to ona decyduje o bezpieczeństwie w Twoim domu. Wybierając płytki, warto więc poświęcić kilka chwil, by sprawdzić, czy na pewno są bezpieczne. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twoi domownicy, docenicie tę wyjątkową właściwość płytek ceramicznych.

Antypoślizgowa, czyli jaka?

Płytka antypoślizgowa jest produktem specjalnym, a słowo antypoślizgowa nie pojawia się przypadkiem. Antypoślizgowa, czyli wyprodukowana z dodatkowymi zabezpieczeniami, chroniącymi użytkowników przed poślizgnięciem się. Antypoślizgowe są płytki układane na podłodze, tarasie, w basenie, wokół domu. Pozostałe – takie być nie muszą.

Co zapewnia antypoślizgowość?

Antypoślizgowość gwarantują nam reliefy, czyli wypukłe wzory na całej powierzchni płytki. Tę samą funkcję spełniają ryfle, czyli wypukłe lub wklęsłe elementy prostoliniowe przy ich krawędzi. Dla zapewnienia naszego bezpieczeństwa płytki mogą być także pokryte szkliwem lub impregnatem antypoślizgowym. Na niektórych płytkach antypoślizgowych te zabezpieczenia stają się formą ozdoby.

Jak oznacza się antypoślizgowość płytek?

Antypoślizgowość gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika płytek. Producenci oznaczają tą właściwość płytek symbolem R i cyfrą. Wobec tego następującymi symbolami: od R9 do R13 – oznaczone są płytki antypoślizgowe, natomiast płytki poniżej R9 nie są płytkami antypoślizgowymi, czyli inaczej – są to płytki śliskie.

Parametrem, który określa antypoślizgowość, jest stopień krytycznego kąta poślizgu.

Płytki nie antypoślizgowe – kąt poślizgu 0-6°

Grupa R 9 (kąt 6-10°) – ten rodzaj płytek podłogowych nadaje się na podłogi przy wejściach, w holach, w korytarzach oraz na schodach.

R10 ( kąt 10-19°) – to płytki podłogowe stosowane głównie w pomieszczeniach magazynowych, socjalnych, sanitarnych, w kuchniach i w garażach.

Grupa R 11 (kąt 19-27°) – to płytki podłogowe między innymi do kuchni, pralni, do warsztatów samochodowych, rozlewni napojów itp.

R 12 (kąt 27-35°) – to płytki podłogowe mające zastosowanie między innymi w kuchniach,w mleczarniach, w chłodniach itp.

Grupa R 13 (kąt >35°) – to płytki podłogowe do kręgielni, rzeźni itp.

Szeroki wybór płytek antypoślizgowych znajdziesz tutaj https://www.eplytki.pl/catalogsearch/result/index/?p=2&q=antypo%C5%9Blizgowe

Udostępnij